Súčasťou paintballu sú z času na čas drobné zranenia vo forme modrín. Ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť nie je vždy jasné a nie každý chce chodiť s „pečiatkou“. Článok sa zaoberá modrinami, ich vznikom a liečbou vo všeobecnosti a nie všetky uvedené prípady, ako je napríklad monokel a poranenia tváre sú v paintballe možné. Preto sa ich nemusíte báť.
Modriny sú obyčajné krvné zrazeniny pod kožou, ale zároveň môžu byť i prejavom žilnej nedostatočnosti alebo prejavom slabej steny ciev. Modrina vzniká krvácaním pod povrchom kože. U zdravého človeka vzniká len pri úraze. Modriny Vám môžu vznikať aj spontánne, ak trpíte poruchou krvácania.
Modrina má vo svojom počiatku tmavo červenú farbu. Neskôr sa jej farma mení na zelenožltú. Súvisí to s biochemickými zmenami v krvi, ktorá modrinu vytára. Menšie modriny sa vstrebú do niekoľkých týždňov, ale väčšie a hlbšie pretrvávajú aj mesiace. Ak vám po modrine zostane poranená koža stvrdnutá, odporúča sa ju rozmasírovať za pomoci rôznych hojivých mastí. Tie by najlepšie mali byť na prírodnej báze.
Kedysi sa na pomliaždeninu a podkožné krvácania prikladali pijavice, aby vysali krv z ciev. Neskôr prišli populárnejšie metódy, ako napr. kus hovädziny na podliatiny pod okom a napočudovanie zabralo to. V súčasnosti lekári neodporúčajú ani jeden spôsob.
Dobrým pomocníkom je aj studená plechovka. Na narazené miesto ju priložte na 5 až 10 minút. Ak ju použijete na úraz v okolí oka dbajte na to, aby ste na oko netlačili! Túto procedúru opakujte každú štvrťhodinu, kým nezoženiete ľad.
Pri úraze použite ľad. Chlad pôsobí dvoma spôsobmi – zmenšuje opuch a sťahuje cievy, v dôsledku čoho sa postupne zastaví krvácanie. Ak je opuch veľký, prikladajte ľad na 10 minút každé dve hodiny. Rozdrvený ľad vložte do igelitového vrecka a obklad pripevnite náplasťou na postihnuté miesto.
Lekári radia poraneným, aby proti bolesti namiesto acylpyrínu užili radšej paralen. Acylpyrín znižuje zrážanlivosť krvi a môže sťažiť zastavenie krvácania, ktoré je príčinou vzniku modriny.
Ak máte modrinu pod okom nesmrkajte! Smrkanie by po úraze mohlo spôsobiť prienik vzduchu do podkožného tkaniva na celej tvári. Pri údere často praskne lícna kosť spájajúca očnicu s nosom, takže zosilnený tlak počas smrkania môže preraziť vzduch z kostných dutín do okolia poškodeného tkaniva a tkaniva očnice. Ide o tzv. podkožný emfyzém. Toto označenie znamená, že pod kožu prenikol vzduch.
Toto sa však pri paintballe nikdy nestane 🙂
Recepty “starej matere”
Najrýchlejšie odstránenie modrín dosiahnete, ak modrinu niekoľkokrát denne potriete zmesou jemne nakrájanej cibuľky a za studena lisovaným olivovým olejom. Osvedčila sa aj tinktúra z arniky. Arniku vložte na dva týždne do vysoko koncentrovaného alkoholu. S tým by snáď žiadny Slovák nemal mať problém. Pokiaľ nemáte ani jedno z uvedeného po ruke, vezmite hrsť prvosienok a nechajte ich päť minút povariť. Pomocou tohto obkladu urýchlivte celý proces hojenia a modriny sa ľahko zbavíte.