Nech ste dobrí akokoľvek, jednoducho ten zápas nevyhráte. Stalo sa vám, že ste prehrali niekoľko zápasov nad ľahkým súperom a ani neviete prečo? Je to jednoduché. Paintball je ako šach a tu je reálny príklad.
Na turnaji si pri walkingu pozriete prekážky, ktoré vám vyhovujú, uhly, čo z nich vidíte a nejakú postupovú cestu. Super, toto vidím, toto strieľam a tam sa presúvam. Ale… Taktika je základ. Ak sa dá, načítajte si súpera. Kam ide? Kam strieľa? Prečo? Toto vám značne uľahčí celú hru. Budete vedieť, že pri troch štvrtinách zápasov beží niekto hneď na hada, tak je jasné že to skúsi aj proti vám. Čo je však dôležitejšie, musíte 100% vedieť čo robia spoluhráči.
Na ihrisku sa odohráva niekoľko malých bitiek a tie spolu tvoria vojnu, teda stret dvoch tímov. Paintball je tímový hra. O čom by to bolo, keby si ideme zastielať 1 proti 1. To by každého prestalo po pár minútach baviť.
Vyhraj vojnu, nie bitku. Paintball je ako šachy, kde ide o taktiku. Na ihrisku ide o malé bitky medzi jednotlivými hráčmi, ale dôležité je vyhrať vojnu, nie tie bitky. Ide len o výhru nad súperovým tímom.
Na sústredení v Phoenix paintball aréne mi Jiří Čarek povedal, že netreba zbytočne fajtovať (bojovať) so súperom. Jednoducho vidíte chlapa oproti sebe na svojom zrkadle a začneš sa s ním prestreľovať. Ak nik neustúpi, jede z vás bude vystrelený a tím toho druhého ide dopredu. Prečo? Lebo ste sa vykašlal na taktiku a nechali ste sa vyprovokovať do osobného súboja. Kto vyhral? Vaše ego, ktoré neustúpilo. Ale možno vďaka tomu váš tím prehral.
Na tréningu sa mi to zdalo zrejmé, ale až na Central European Paintball League v Krakowe som si uvedomil, čo to v skutočnosti znamená.
Dohodli sme si taktiku a malo to hlavu a pätu. Išiel som ako útočník na pyramídovú stranu a mal som strážiť stred a teda aj postup hada. Hneď na začiatku mi tam prebehol chlap. My sme mali tiež na strede chalana. Ok, držal som to, no niekto na mňa začal kropiť zo zrkadla. Pozriem a vidím dostupný cieľ. Začal som to tam sypať a zrazu vidím, ako mi spoluhráč odchádza zo stredu a za ním ďalší a potom ešte jeden. Do riti. Otočím sa na stred a už mi masírovali z guličkami bok. Po zápase mi hneď povedali, kde bola chyba. Súper sa vyklonil spoza prekážky a vybral nás od chrbta. Teda presne odtiaľ, kde som to mal držať. Prečo som to nedržal? Lebo som sa hral so súperom, ktorého som mal oproti. Malá osobná bitka, ktorá stála môj tím výhru “vojny”. Čo by sa stalo, keby moje zrkadlo postúpi? Nič. Teda pre mňa nič, lebo som sa jeho pozíciu nemal starať ja ale moji spoluhráči. Moja blbosť, pochopil som to.
Ďalší zápas som si dal pozor a robil len to, čo som mal. Strieľal som tam, kde som mal aj keď to bolo 2 minúty do prázdna a čakal som svojho súpera. Prišiel a buď dostal alebo sa ani nevystrčil. A odvtedy sme všetko vyhrali. Prečo? Mali sme dobrú taktiku a keď každí robil to čo mal, vedeli sme to hravo uhrať.
Keď máte držať nejakú pozíciu a súper vám tam prebehne a posunie sa aj o ďalšiu prekážku a následne ho až strelíte, uspel ste na 60% (20% dole za každý presun). Keď vás však dá dole len preto, že ste sa museli presadiť v osobnom súboji, zlyhali si na 100%. Kašlite na prestreľovanie a robte to, čo máte robiť. Chytajte ľudí na presunoch a na ich chybách. Pomôžete nielen sebe, ale hlavne svojmu tímu a vyhráte zápas.
Ako zaručene vyhrať zápas? Taktika a disciplína je základ. A toto musí stopercentne fungovať aj pod stresom. Tam sa robia najväčšie chyby.